Miłość cześnika i podstoliny

Pobierz

Papkin boi się go odwiedzić, ale chętnie podejmuje się wyswatania Cześnika z Podstoliną.. Wątek miłosny w "Zemście" jest jednym z. Geneza "Zemsty" A. Fredry.. Cześnik i Rejent wiodą spór o mur dzielący ich wspólny zamek.. Barwny wątek miłosny Podstoliny z dwoma mężczyznami, Cześnikiem i Wacławem, również okazały się wielkim niepowodzeniem.. Podstoli był to urzędnik dworski, którego zadaniem było usługiwanie królowi przy stole.. .Cześnik wysyła go do swojego sąsiada, zajmującego drugą połowę zamku, Rejenta Milczka.. Podstolina planowała swój ślub z Maciejem Raptusiewiczem, starym kawalerem.Wątek Podstoliny Podstolina jako daleka krewna Klary i "dyspozytorka" jej posagu gościnnie zamieszkuje w domu Cześnika.. Klara ma poczucie humoru, jest inteligentna, o czym świadczy mistrzowsko prowadzony dialog z Papkinem, który oferuje jej swoje usługi i wyznaje miłość.. Dzięki temu Rejentowicz przebywa w domu Cześnika jako jeniec.Gdy w miłości wzrok utonie.. Bardzo się kochają.ZEMSTA - plan wydarzeń - Ustawianie w kolejności.. Spór Rejenta i Cześnika stanowi poważną przeszkodę w realizacji tego zamierzenia.. CześnikPewnie zdaje też sobie sprawę, jaką wartość ma majątek i że ucieczka z synem znienawidzonego sąsiada spod opiekuńczych skrzydeł Cześnika i Podstoliny może się skończyć nawet skandalem i wydziedziczeniem..

Wygrywa : zyskuje miłość Klary i Wacława, ma towarzyszkę życia.

Podstolina planowała swój ślub z Maciejem Raptusiewiczem, starym kawalerem.Ale zamiary te przewidział Rejent Milczek,sąsiad Cześnika i swojego syna Wacława chciał połączyć węzłem małżeńskim z Podstoliną .. Podstolina "Cieszyłby się z odpowiedzi.. Przegrywa: zyskuje niechcianą synową, zostaje sam.. Wacław rozpoznał w kobiecie swoją dawną kochankę i stanowczo odrzucił jej zaloty.. Wniosek : " Jaką bronią wojujesz, od takiej giniesz"Cieszy się, że widzi w komitywie ich oboje i naiwnie wierzy, że Wacław szuka u Podstoliny poparcia dla ich związku.. Twoje, Klaro, nie pomoże, Lubo - z życiem równie cenię.. Klara (podopieczna Cześnika) i Wacław (syn Rejenta) spotykają się potajemnie.. 0 głosów.. Do nóg twoich, błagał ręki?".. Klara, obserwująca z daleka ich rozmowę, była przekonana, że młodzieniec zyskał przychylność Podstoliny.Zemsta‧Czas i miejsce akcji Zemsty‧Geneza Zemsty Fredry‧Historia sporu o zamek‧Rodzaje komizmu‧Charakterystyka Porównawcza Cześnika I RejentaKlara kochała Wacława, a Papkin udający ideał mężczyzny, nieistniejący, nie zrobił na nikim wrażenia.. Cześnik każe mu oswatać go z Podstoliną.. Rozmowa Papkina i Podstoliny, ta zgadza się wyjść za Cześnika..

Podobnie, jak urząd cześnika, z czasem stał się on tylko "tytularnym".

Chce przez pośrednika prosić o rękę Podstoliny.Charakterystyka porównawcza Klary i Podstoliny występujące w ,,Zemście,, Aleksandra Fredry.. Waśn zakończyła się nie oczekiwanie ślubem potomków rodu.. Ona skromna, raczka spiekła, Ale rączkę mu przyrzekła.A u Cześnika …?. Wieloletni spór Cześnika z Rejentem., 2.. Cześnik widząc Papkina każe jak najszybciej pozbyć się murarzy budujących mur dzielący zamek w jednej części dla Rejenta.. Cześnik wpada w gniew i wysyła Papkina, aby rozegnał robotników.Lecz tylko Rejent dowiedział się o młodzieńczym romansie do Podstoliny a także o planowanym małżeństwie Cześnika z Podstoliną.. WACŁAW.. 4.Wacław chce się wkupić również w łaski Cześnika, prosząc o wstawiennictwo Podstolinę.. Cześnik wysyła Papkina, aby ten oświadczył się w jego imieniu Podstolinie.. Zdaje sobie sprawę, że jej szczęście zależy w dużej mierze od woli stryja oraz ojca Wacława.Cześnik zasiada do śniadania, jednocześnie przeglądając dokumenty dotyczące dochodów Podstoliny.. Opracowanie "Zemsty" .Dziewczyna postanowiła poprosić o pomoc w złagodzeniu uporu stryja Podstolinę, sądząc, iż Cześnik ulegnie swojej narzeczonej.. Cześnik jest oburzony, gdyż jego sąsiad Rejent Milczek stawia mur graniczny między ich majątkami.. Streszczenie "Zemsty" A. Fredry..

Ponad miłość stawia dobra materialne jest wyrachowana, sprytna, lecz czasami nie rozsądna.

Charakterystyka: Podstolina Anna Czepiersińska jest starzejącą się kobietą, ale jeszcze na tyle żywotną i urodziwą, by myśleć o kolejnym małżeństwie.Weź udział w ankiecie (scena II) cześnik wysłał do Podstoliny w Zapytaj.onet.pl.CZEŚNIKA MIŁOŚĆ KLARY I WACŁAWA WĄTEK PAPKINA WĄTEK PODSTOLINY CZEŚNIK RAPTUSIEWICZ REJENT MILCZEK KLARA -bratanica Cześnika WACŁAW MILCZEK-syn Rejenta PODSTOLINA- Hanna Czepiersińska PAPKIN Józef DYNDALSKI- sługa Cześnika ŚMIGALSKI CZAS AKCJI: koniec XVIII w. lub początek XIX w.. Zostań zatem w imię Boże, Masz ode mnie pozwolenie.. I postanowił zezłościć Cześnika i odbić mu jego narzeczoną dla syna.Główne postacie: Cześnik Raptusiewicz - skłócony z Rejentem, opiekun Klary Podstolina - wdowa, Cześnik pragnie się z nią ożenić dla pieniędzy Klara - wychowanica Cześnika, zakochana w Wacławie Wacław - syn Rejenta, zakochany w Klarze Papkin - na usługach Cześnika, zakochany w Klarze Cześnik Raptusiewicz chciałby ożenić się z wdową Podstoliną, która.Wacław ma dość ukrywania swej miłości i chce pojąć ukochaną za żonę.. Barwny wątek miłosny Podstoliny z dwoma mężczyznami, Cześnikiem i Wacławem, również okazały się wielkim niepowodzeniem.. Nie świadczy to dobrze o jej charakterze.. odchodzi w drzwi prawe".. Cześnik natomiast chętnie wykorzystywał go do zadań, które jego samego przerastały..

* miłość Wacława i Klary * plany matrymonialne Cześnika * plany matrymonialne Podstoliny * wątek Papkina PLAN WYDARZEŃ: 1.

Rejent zatrudnia murarzy, którzy naprawiają mur graniczny, oddzielający części zamku.. Ten z kolei kochał córkę Cześnika,piękną Klarę z wzajemnością,lecz z powodu sporu o mur graniczny ,zakochani mieli problemy ze spotykaniem się.Tytuł "podstoliny" pozostał jej po trzecim mężu, Czepiersińskim.. Z powodu braku przeciwnika udaje się do Cześnika, aby dowiedzieć się, dlaczego nie stawił się na pojedynek.. CharakterystykaKlara kochała Wacława, a Papkin udający ideał mężczyzny, nieistniejący, nie zrobił na nikim wrażenia.. Papkin aresztuje Wacława, kiedy ten zmierza do swojej części zamku po spotkaniu z Klarą.. Podstolina mieszka wraz z Klarą w domu Cześnika.. Podobnie było w sytuacji, kiedy poprosił go o pójście do Podstoliny.. Klara Raptusiewiczówna - bratanica Cześnika, rozporządza jej majątkiem, zakochana w Wacławie z wzajemnością, odpowiedzialna, ma poczucie humoru, drwi sobie z Papkina, szczególnie z jego oświadczyn, "Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby"Uwodzi Wacława (już w domu Cześnika), mimo iż wie o jego miłości do Klary, a także pod dachem narzeczonego zdradza go z Rejentowiczem.. Miłość sobie oświadczyli.. Perypetie Cześnika i Podstoliny Wątki miłosne i perypetie matrymonialne bohaterów "Zemsty"- Aleksandra Fredry.. Zastanawia się, czy wybrać młodą i płochą Klarę, nad którą sprawuje opiekę, czy dojrzałą i rozsądną wdowę, Podstolinę.Przybywa Papkin.. Wszystkie wątki łączą się w punkcie kulminacyjnym komedii, którym jest zawarcie zgody między sąsiadami.. Zwierza się stojącemu obok Dyndalskiemu ze swych zamiarów: chce się ożenić.. Miłość Wacława i Klary., Plany małżeńskie Cześnika., Papkin w roli swata., Zgoda Podstoliny na ślub z Cześnikiem., Naprawa muru przez Rejenta., Spotkanie Wacława z Klarą; poszukiwanie sposobu, by mogli się pobrać., "Walka" Papkina z murarzami., Wacław jako .0. about 11 years ago.. Papkin, jak już wiadomo, cieszył się zaufaniem Cześnika.. Cześnik planuje poślubić Podstolinę, gdyż chciałby się wzbogacić.. "Gdyby Cześnik rozogniony, Wskroś przejęty twymi wdzięki, Drgnął miłością i rzucony.. Jednak okazuje się, że dawniej sam podkochiwał się w Podstolinie i co gorsza oszukał ją podając się za księcia.Wątki poboczne: plany małżeńskie Cześnika; miłość Klary i Wacława; historia wdowy Podstoliny (w trosce o swoją przyszłość myśli o powtórnym zamążpójściu za Cześnika albo Wacława); dzieje komicznego Papkina.. Młodsza z nich jest kuzynką Cześnika i mieszka u niego, natomiast starsza to trzykrotna wdowa z niewielkim majątkiem..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt