Wypracowanie o panu tomaszu z katarynki

Pobierz

To mężczyzna w podeszłym wieku.. Zdążył także nagrodzić finansowo pracę kataryniarza.. Plan wydarzeń.. Na ludzi patrzył swoimi siwymi, łagodnymi oczami.. Mieszkał na ulicy Miodowej w Warszawie.. Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów noweli "Katarynka" autorstwa B. Prusa, Pana Tomasza.. Jako młody człowiek odbywał praktyki w grodzkim sądzie, potem był obrońcą.. Mieszkała z matką i starszą panią w wynajmowanym lokalu.. Sam zaś postanowił udać się do kilku okulistów i zająć dziewczynką.. Pan Tomasz jest prawnikiem , prowadzi bardzo poukładane życie.. Opowiedziała mu o dziwnej chorobie córki i o tym, jak stopniowo traciła wzrok.. 7.Jak oceniasz postępowanie pana Tomasza?Katarynka jest to nowela o panu Tomaszu i o niewidomej dziewczynce.. Mieszka on samotnie w dużym domu i posiada wielki majątek.. Ubiera się gustownie i schludnie: Latem nosił on wykwintne, ciemnogranatowe palto, popielate spodnie od pierwszorzędnego krawca, buty połyskujące jak zwierciadła.Bardzo istotnym jest motyw tytułowej katarynki, do której stosunek można odczytywać w różnoraki sposób.. Pan Tomasz jest głównym bohaterem, jest on mężczyzną w średnim wieku.. 4.Jakie były zwyczaje mecenasa?. Wszystko o panu Tomaszu, jego młodości i cechach charakteru na następnej stronie.. Był to zamożny, elegancki mężczyzna w średnim wieku, kawaler, który miał .Zamknięty w swoim świecie pan Tomasz widzi tylko czubek własnego nosa..

Miał ...Jedną z nich były katarynki, a ściślej ich muzyka.

Obie kobiety pracowały i opiekowały się małą.. Na początku lektury dowiadujemy się jedynie, że pan Tomasz mieszka w Warszawie, o czym informują nas nazwy ulic i placów, którymi lubił przechadzać się mężczyzna.Jedyną rzeczą, która wyprowadza pana Tomasza z równowagi, jest muzyka kataryniarzy ( "katarynka rozdrażnia mnie, a ja mam tylko jedno życie, którego mi nie wypada trwonić na słuchanie tak obrzydliwej muzyki").Co tydzień płaci stróżowi podwórka, przy którym mieszka aby dopilnował, żeby nigdy nie pojawił się na nim żaden .1.. Jest zamożny, jego zainteresowaniem jest sztuka.. Zastosowanie motywu muzyki, sztuki związane jest z postrzeganiem twórczości i przypisywaniem mu większej wartości, co dostrzec można w postawie Pana Tomasza, który dźwięk katarynki odczytuje jako niezwykle denerwujący.charakterystyka pana tomasza z katarynki!. W wolnych chwilach często przyglądał się pewnej dziewczynce, która z uwielbieniem patrzyła prosto w słońce.Pan Tomasz miał wykształcenie prawnicze.. A wszystko przez jedną głupią katarynkę.. Prowadzi samotny tryb życie.Charakterystyka: Mała sąsiadka pana Tomasza najczęściej jest smutna.. Opis Pana Tomasza.. 3.Wypracowanie dotyczy jednego z bohaterów noweli "Katarynka" autorstwa B. Prusa, Pana Tomasza.. Ma w mieszkaniu także galerię obrazów, co może świadczyć o tym, że pan Tomasz jest estetą, uwielbia piękno..

Jednak pewnego dnia całkowicie to zmienił, gdy zobaczył jak niewidoma dziewczynka zaczęła bawić się w rytm melodii z katarynki.

Pan Tomasz także uśmiechnął się, ale od te pory, gdy mu kto wspomniał o małżeństwie, machał niedbale ręką, mówiąc: — Iii!… W tych czasach ogolił wąsy i zapuścił faworyty.. 2.Jak wyglądał?. Jest samotny, ponieważ najpierw nie mógł znaleźć czasu, aby się ożenić, a potem… Czytaj dalej →To niezwykłe wrażenie powstałe na skutek zetknięcia się kalekiego dziecka z fałszywą melodią katarynki wpłynie na decyzję pana Tomasza o uchyleniu zakazu wpuszczania na teren podwórza kataryniarzy.. Wydarzenia rozgrywają się w XIX wiecznej Warszawie.. 2.Charakterystyka dziewczynki z noweli Bolesława Prusa p.t.. Głęboko się tym przejął, jednak poproszony o pomoc przezPan Tomasz był bohaterem pozytywnym, miał jednak odrobinę za dużo przyzwyczajeń, których sztywno się trzymał.. Z zawodu jest on adwokatem.. Mężczyzna zrozumiał, że jego mała sąsiadka już wiele przeszła i zasługuje na to, żeby widzieć.. Znajdziesz tam charakterystykę głównego bohatera Katarynki.W książce Bolesława Prusa pt. "Katarynka" głównym bohaterem jest starszy mężczyzna - pan Tomasz.. 6.Dlaczego zmienił swoje postępowanie w stosunku do katarynek i kataryniarzy?. Pojawienie się małej dziewczynki zmieniło jego zawsze zgodny z ustalonym planem tryb życia, a także pomogło pozbyć się nienawiści do katarynek..

Na prośbę i koszt mecenasa, doktor zgodził się przyjechać do...Całe wypracowanie →Jednakże Pan Tomasz nakazał mu, by w zamian za stosowną opłatę, każdego dnia wpuszczał na podwórze katarynkę.

O kobietach wyrażał się zawsze z sza-cunkiem, a dla ich wad okazywał dużą wyrozumiałość.Opowiadanie ,,katarynka'' pytania: 1.Kim był pan Tomasz?. Gdy zobaczył niewidomą dziewczynkę, która gdy usłyszała katarynkę zaczęła tańczyć i śmiać się pokazał, że ludzie się zmieniają.. 5.O jakich cechach charakteru świadczą nawyki pana Tomasza?. Jedyną rzeczą, która wyprowadza pana Tomasza z równowagi, jest muzyka kataryniarzy ("katarynka rozdrażnia mnie, a ja mam tylko jedno życie, którego mi nie wypada trwonić na słuchanie tak obrzydliwej muzyki").Pana Tomasza, jednego z głównych bohaterów noweli pozytywistycznej "Katarynka" pióra Bolesława Prusa, poznajemy poprzez wypowiedzi trzecioosobowego narratora utworu.. Zadzwonił do pewnego lekarza, który mieszkał w Paryżu.. Nie myśli o potrzebach i radościach innych ludzi.. Obecnie jest na emeryturze.. a) pan Tomasz w młodości b) poszukiwania żony c) pan Tomasz w dojrzałym wieku.. "Katarynka .Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów.. Pan Tomasz był bardzo wrażliwą osobą, dlatego też widok uśmiechu na twarzy dziecka, całkowicie zmienił jego stosunek do tego urządzenia.Pan Tomasz zaczął je regularnie obserwować, doszedł do wniosku, że są ubogie, aż pewnego razu zdał sobie sprawę, że biedna dziewczynka, której największą radością w tym smutnym domu było wystawianie twarzy do słońca, jest niewidoma..

Bardzo poważany, młody człowiek, który robił karierę - trudno się dziwić, że był zawsze zadowolony z życia.Była to smutna i melancholijna osóbka, której jedyną radością były dźwięki muzyki z katarynki.

Nazywał się doktor Leon Lederman.. Nie widzi, może więc tylko słuchać, a pan Tomasz dba o to, by jego spokoju nie zakłócały hałasy z podwórka.. Dziewczynka, gdy miała 6 lat, ciężko zachorowała i straciła wzrok.. Przedstawienie pana Tomasza.. Jako młodzieniec szalał za kobietam, ale niestety za długo czekał, żeby się oświadczyć "Ale cóż z tego, kiedy pan Tomasz nie mógł nigdy znaleźć ani jednej chwili na .Jego słabością były katarynki, gdyż nią znosił ich muzyki.. Pan Tomasz oprócz tego, że płacił za leczenie dziewczynki, to również chodził z nią do okulistów.Pan Tomasz to główny bohater Katarynki.Emerytowany adwokat wiedzie uporządkowany, starokawalerski żywot.. Moim zdaniem pan Tomasz jest postacią pozytywną.Jej mama zaprosiła pana Tomasza na herbatę.. Uważa, że nowy dom i podwórko są bardzo nudne.. ;] Mam do was prośbę ;] Na jutro mam przygotować charakterystykę Pana Tomasza z Katarynki B.Prusa a kompletnie nie mam czasu jej napisać dlatego chciałabym aby ktoś z was napisał albo skopiował z jakiegoś źródła oto tą charakterystykę.Podstawowe informacje o bohaterze Pan Tomasz, bohater Katarynki Bolesława Prusa, jest prawnikiem (mecenasem).. Z sybaryty w końcu jednak przeradza się w humanistę.. Mieszka w Warszawie, wynajmuje mieszkanie w kamienicy.. Nienawiść Tomasza do kataryniarzy.. Nie denerwował się już, a nawet chętnie ich słuchał.. 3.Gdzie mieszkał?. Ba, on to podejmie starania o operacyjne przywrócenie dziecku wzroku (wymowny gest wertowania kalendarza w poszukiwaniu nazwisk okulistów).W salonie zrobiło się bardzo wesoło.. Wypracowanie zawiera 443 wyrazy.. Pan Tomasz miał rumianą twarz na której widniały siwe, ostro zakręcone wąsy.. Był to zamożny, elegancki mężczyzna w średnim wieku, kawaler, który miał zamiłowanie do muzyk i sztuki.. Uważa, że nowy dom i podwórko są bardzo nudne.. Pan Tomasz to główny bohater książki pt. "Katarynka".. Był to jego dobry znajomy.. Z biegiem czasu wąsy posiwiały, a "czoło (…) urosło mu aż do ciemienia".Bohaterowie Pan Tomasz - główny bohater Katarynki; emerytowany adwokat, kawaler, znawca sztuk pięknych, miłośnik wysmakowanych drobiazgów i gustownych mebli..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt