Sprawdzian z fraszek jana kochanowskiego

Pobierz

Test: Sprawdzian: Jan Kochanowski Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!. W jakiej epoce żył Jan Kochanowski?. W sumie poeta napisał kilkaset fraszek, składających się na trzy cykle.. Żalu mi przydajecie.JAN KOCHANOWSKI Fraszki [Dedykacja] Fraszki tym książkom dzieją: kto się puści na nie Uszczypliwym językiem, za fraszką nie stanie.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Według Kochanowskiego ważne jest, by pozostawić po sobie dobre wspomnienia i, aby potomni o nas pamiętali, gdyż ciało obumiera i nic z niego po nas nie zostaje.. Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, poprawy jakości świadczonych usług w tym dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy .Lektury Jan Kochanowski - Pieśni / Jan Kochanowski - Pieśni.. Pierwsze wydanie Fraszek ukazało się w 1584.. 3 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Przerwij test.. (3pkt) 9.. Test z odpowiedziami Powtórzenie Fiszki Przeglądaj pytania z testu.. :) Zawiera 15 pytań.. Czym charakteryzuje się pieśń, jako gatunek literacki?. Bóg wyróżnił nas spośród zwierząt, dał nam rozum i mowę i powinniśmy robić z nich użytek m.in. nawracając pogan oraz walcząc w obronie "praw ojczystych" i .1) Renesans to inaczej: a) Antyk b) Humanizm c) Odrodzenie d) Barok 2) W renesansie żył: a) Kopernik b) Żeromski c) Miłosz d) Sienkiewicz 3) Autorem słów: "Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie, nie jest mi obce" jest: a) Rej b) Terencjusz c) Kochanowski d) Platon 4) Jan Kochanowski tworzył: a) powieści, pieśni, legendy b) fraszki, treny, ody c) sonety, fraszki, nowele d) pieśni .O miłości to jedna z wielu fraszek Jana Kochanowskiego podejmująca temat miłości..

Jaka jest tematyka fraszek Jana Kochanowskiego?

Miało to miejsce niedługo przed jego śmiercią.. Inne tryby testu.. Dziś pytamy o słowa zaczynające się od "a"Serwis internetowy, z którego korzystasz, używa plików cookies.. Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.Sprawdzian: Jan Kochanowski.. Biografia Jana Kochanowskiego, najważniejsze wiadomości!. Skomentuj.. Na podstawie fraszek J.Kochanowskiego napisz jakie wartości są ważne, a jakie nieważne.. "Odprawa .żadna z odpowiedzi nie jest prawidłowa: 16.. Tyś za wszytki mówiła, za wszytki .Na wstępie swojego cyklu "Trenów" Jan Kochanowski zamieścił dedykacje przeznaczona pamięci zmarłej córeczki: "Orszuli Kochanowskiej, wdzięcznej, ucieszonej, niepospolitej dziecinie, która cnót wszelkich i dzielności panieńskich początki wielkie pokazawszy, nagle, nieodpowiednie, w niedoszłym wieku swoim, z wielkim a nieznośnym rodziców swych żalem zgasła - Jan Kochanowski .Poeta, również tłumacz i dramaturg.. Jan Kochanowski "Tren VIII" Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim!. Pełno nas, a jakoby nikogo nie było: jedną maluczką duszą tak wiele ubyło.. Jan Kochanowski w swoich fraszkach stosuje komizm: sytuacyjny słowny i postaci wszystkie wymienione żadne z wymienionych: 18.. WENUS I STREFY JEJ WPŁYWÓW RENESANSOWA RYCINA Z CYKLU PLANETY..

ponad 30000 fraszek.

Udostępnij.. 2010-01-20 15:59:28Kochanowski, Jan Kochanowski, fraszki, poezja, poetry.. podziałem na strofy i dokładnym rytmem podniosłą tematyką szczególnym układem rymów inwokacjami.. Wykonaj polecenia do fraszki J. Kochanowskiego " Na dom w Czarnolesie.". Test sprawdza znajomość z zakresu życia i twórczości poety.. A teraz wykonaj zadania egzaminacyjne .Wypisz z utworu następujące środki poetyckie: epitety (3), archaizm ( 3), apostrofę (1), paradoks (1).. Rozwiąż test i sprawdź swoją wiedzę.. Quiz w Poczekalni.. .W 1584 roku ukazały się w Krakowie "Fraszki" Jana Kochanowskiego.. Usunął dziewięć frywolnych fraszek - jednej z nich (O księdzu) nie opublikował wcale, zaś pozostałe osiem umieścił w dodatku zatytułowanym Dobrym towarzyszom g .. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Przygotowane zostało przez samego Kochanowskiego i było zgodne z jego wolą.. Wybierz dowolną fraszkę epigramatyczna Kochanowskiego, streść ją i zdradź ukryty sens.. Skomentuj.. (4pkt) 8.. 2011-05-16 18:50:27 Podajcie wartości z wiersz Jana Kochanowskiego " Na zdrowie "?. Choroba, Głupota, LekarzCharles Dickens, Opowieść wigilijna Aleksander Fredro, Zemsta Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym treny I, V, VII, VIII; Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec Ignacy Krasicki, Żona modna Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie, Pan Tadeusz (całość)szkoła podstawowa język polski klasa 7, 8 autor: Karolina Strógarek blog autorki - kliknij Co powinieneś wiedzieć/znać po tej lekcji: 1. ponad 300 fraszek..

ponad 500 fraszek.

1. Podaj definicję trenu.. Słowo "fraszka" pochodzi z języka włoskiego (frasca - gałązka, błahostka).Oznacza krótki utwór, zazwyczaj o żartobliwym charakterze.7.. Zawiera nieodpowiednie treści?. Pytania zawarte w teście.Podsumowanie rozdziału I.. 5. Podaj definicję fraszki 6.. Sprawdzian kontrolny numer1.. BIOGRAM: Fraszki tym książkom dzieją; kto się puści na nieCharakterystyka.. Około 1598 Jan Januszowski opublikował wydanie, w którym wprowadził zmiany.. Drogi uczniu, Zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na slajdzie, klikaj wszystkie ruchome elementy i wykonuj polecenia.. Księgipierwsze DoBaltazera Nie dziw, żeć głowa, Baltazarze, chora; Siedziałeś wedle głupiego doktora.. Co to jest fraszka?. Wyjaśnij morał, płynący z bajki I. Krasickiego " Ptaszki w klatce.". We fraszce "O Koźle" poeta z Czarnolasu skrytykował: nocne biesiady pijaństwo naśmiewał sie z nazwiska bohatera zwierzęta: 17.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje;Ponad 60 proc. z was powinno mieć łatwiej w tym quizie, a średnia tylko 10/15.. Najwybitniejszy twórca polskiego Renesansu.Potrzebne mi są cztery epitety z wiersza pt. ,,Na zdrowie" Jana Kochanowskiego.. SPRAWDZIAN ZNAJOMOŚCI TWÓRCZOŚCI JANA KOCHANOWSKIEGO - III GQuiz o Janie Kochanowskim..

Jaka jest tematyka fraszek?

Powodzenia!. Wyślij zgłoszenie .test dotyczący biografii Jana Kochanowskiego.. Tren VII Nieszczęsne ochędóstwo, żałosne ubiory Mojej najmilszej cory, Po co me smutne oczy za sobą ciągniecie?. Pytanie 1 /10.. Udostępnij.. W całym zbiorze znajdziemy także nawiązania do twórczości biesiadnej, sonetów i erotyków.. Inne to np. O Hannie, Do paniej, Do dziewki, Nagrobek Annie, czy szereg wierszy zatytułowanych po prostu Do Miłości.. Możesz się zdziwić; Jeśli zdobędziesz tu powyżej 9/16, to najpewniej jesteś uzależniony od słodyczy; Sprawdzamy waszą wiedzę z ortografii.. Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy .Plik sprawdzian z fraszek jana kochanowskiego.pdf na koncie użytkownika jackharrison8 • Data dodania: 4 gru 2014Plik zawiera zadania sprawdzające znajomość fraszek i pieśni Jana Kochanowskiego wraz z poprawnymi odpowiedziami, punktacją i propozycją oceny.. Urodzony w 1530 roku w Sycynie, zmarł w 1584 roku w Lublinie.. Jak widać poeta chętnie zastanawiał się nad istotą relacji damsko-męskich, a efekty tych rozważań przyjmowały różne formy .Z liryki zaczerpnął elementy refleksyjne z satyry komizm sytuacyjny i słowny, ironię i autoironię.. Quiz w Poczekalni.. Jan Kochanowski i jego fraszki DRAFT.. Rozwiąż test.. Znasz ich z telewizji, a wiesz, kim są z zawodu?. Opis testu.. (do fraszek Jana Kochanowskiego[s.57is.59]oraz osi czasu ze s.60) Uwaga w zadaniu 2,5 i 8 wybierz tylko jedna odpowiedz i zamaluj odpowiednia kratke 1.Korzystając z osi czasu,powiedz; a)czyim sekretarzem był Jan Kochanowski b)gdzie znajduje sie Muzeum Jana Kochanowskiego c)jakie miasto było stolicą królestwa Polskiego w czasach Jana .Jak dobrze znasz Treny I, V, VII i VIII Jana Kochanowskiego?. Zacytuj apostrofy z fraszek : "Na zdrowie" i "Na .Sprawdzian obejmuje najistotniejsze wiadomości dotyczące twórczości Jana z Czarnolasu, które powinny być znane uczniowi kończącemu gimnazjum.. Tematyka Fraszek Jana Kochanowskiego jest bardzo różnorodna.. Agnieszka_Lisiecka 3 lata temu.. Apostrofa to: bezpośredni zwrot do .- "Z mego wonnego kwiatu.". - - "Klejnocie drogi, mój dom ubogi.". - 3. Podaj po dwa tytuły fraszek Jana Kochanowskiego epigramatycznych refleksyjnych 4..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt